Strona głównaEksponaty

EksponatyPoniżej przedstawiamy udokumentowany zbiór przedmiotów codziennego użytku mieszkańców wsi i małych miast rejonu południowego Mazowsza, zgromadzonych w Izbie Regionalnej – założonej i prowadzonej przez panią Joannę Skwarczyńską. 

Album zawiera opracowanie poszczególnych eksponatów, które stanowią świadectwo życia ludzi na przełomie XIX i XX wieku. W przeciągu kilku lat udało się zgromadzić wiele rzeczy, których przeznaczenie zna bardzo niewiele osób – umykają z pamięci starszych, a dla młodych są zupełnie nieznane.

Joanna Skwarczyńska:
"W mojej pasji wspierali mnie ludzie z mojego otoczenia, moi bliscy, znajomi, ale też ludzie zupełnie obcy. Zdaję sobie sprawę, że to co zebrałam, nie jest doskonałym opisem i pełnym zbiorem przedmiotów, które powinny się w mojej izbie znaleźć.
Wiem, że przedmiotów, których używali moi przodkowie było całe mnóstwo. Moje zbiory, to tylko drobna część, którą chociaż w takim stopniu staram się przekazać młodemu pokoleniu, ponieważ oni są głównym adresatem i odbiorcą mojej skromnej kolekcji.
Mam świadomość, że inni posiadają tego typu zbiory i gdyby uzgodnić ogólną wystawę takich starych przedmiotów, to wtedy byłby dopiero pełny obraz tego, jak żyli nasi przodkowie."

Izba:

Obejście:

STARE DOKUMENTY: